EVİNİZ İÇİN EN İYİ AYDINLATMA NASIL SEÇİLİR?

EVİNİZ İÇİN EN İYİ AYDINLATMA NASIL SEÇİLİR?
EVİNİZ İÇİN EN İYİ AYDINLATMA NASIL SEÇİLİR?

Ampul seçimi oldukça zor olabilir çünkü ampuller boyut, giriş(duy) ve renk sıcaklığı bakımından farklılıklar gösterir. Bugün tek tek odaları inceleyerek eviniz için doğru renk sıcaklığını nasıl seçeceğinizi tartışacağız.     

  14   

Farklı renk sıcaklıklarına küçük bir girişle başlayalım: Işık sıcaklığı, Kelvin cinsinden ölçülür; Kelvin, belirli bir ışık kaynağını tarif etmek için kullanılan bir ölçü birimidir. Unutmayın ki renk sıcaklığı, ampulün ürettiği sıcaklıkla ilgili değildir. Sıfırın varsayımsal bir ölçü olduğu ölçek, sıfırdan on binlere uzanır. Daha küçük sayı daha fazla sıcak ışıktır oysa daha büyük değer daha az sıcak ışıktır. Örneğin 1500K ateş rengindeyken 10.000K açık mavi gökyüzü anlamına gelir. LED aydınlatmada en yaygın renk sıcaklığı sıcak beyaz (2.700- 3.500 K), nötr beyaz (4.000-4.500 K) ve soğuk beyaz (5.000-6.500 K)dır. Evler için genel olarak sıcak beyaz doğru bir seçimdir, nötr beyaz ise ofisler ve endüstriyel binalar için yaygın olarak kullanılır. Bunun nedeni; sıcak beyaz daha samimi ve rahattır, nötr beyaz ise daha iyi bir çalışma ortamı sunması ve konsantrasyona yardımcı olmasıyla çalışma ortamları için daha uygundur. Bununla beraber evinizin bazı alanlarında nötr, bazı alanlarındaysa soğuk beyazdan yararlanabilirsiniz.   


  15

Görsel olarak evinizdeki bütün odaların aynı renk sıcaklığında olması iyidir; bu aynı zamanda bir odadan diğer odaya geçerken gözleriniz için de daha fazla konfor sağlar. Ancak konsantre olmak ve küçük detaylara dikkat etmek gerektiğinde nötr beyaz kullanmak daha iyidir. Dolayısıyla oturma odası, yatak odası ve koridor gibi birincil kullanım alanlarında sıcak beyazı seçmek en doğru stratejidir. Ancak banyonuz, mutfağınız ve ofisiniz için nötr beyaz daha iyi olacaktır. Başucu lambalarınızda yine nötr beyaz seçilebilir çünkü bu ışıkta okumak gözleriniz için daha rahat olacaktır. Nötr beyaz ayrıca, dışarıdaki gün ışığı rengine daha yakın bir renk olduğundan,  makyaj masası için de daha iyi bir seçimdir.  

Sonuç olarak evinizi tasarlarken ya da lambalarınızı değiştirirken aydınlatma seçimi akıllıca yapılmalıdır. Bütün LED lambaların Kelvin cinsinden sıcaklık dereceleri aşağıdaki tabloda belirtilmektedir. Bu da eviniz için, ihtiyacınıza göre en doğrusunu seçmede size yardımcı olacaktır.