LEDLER HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 8 ŞEY

LEDLER HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 8 ŞEY
LEDLER HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ 8 ŞEY

13-


  1. Bir ışık yayan diyot veya LED, ışığı elektriğe dönüştürmek için bir yarı iletken kullanan katı hal aydınlatma türüdür. Günümüz LED lambaları, geleneksel akkor ampullerden altı yedi kat daha fazla enerji verimliliğine sahiptir ve kullanılan enerjide %80’den fazla enerji tasarrufu sağlar.

 

  1. Kaliteli LED lambalar, 25.000 saat ve üzeri kullanım ömrüne sahip olabilir; bu da geleneksel ampullerden 25 kat daha uzun ömür anlamına gelir. Bu, haftada 7 gün, günde 24 saat kullanıldığında bile 3 yıldan daha uzun bir ömür demektir.

 

  1. Enerjilerinin %90’ını ısıya harcayan klasik akkor lambaların aksine Ledler, enerjiyi en az ısı atığıyla en verimli şekilde kullanırlar.

 

  1. Sıkıştırılmış boyutları, bakım kolaylığı, kırılmaya karşı direnç, her tarafa dağılan ışık yerine tek bir yöne ışık odaklama gibi kendilerine has karakteristik özellikleriyle ledler, trafik ışıkları ve fren lambalarından televizyonlar ve vitrinlere kadar geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılabilirler.

 

  1. Ledler cıva içermez ve Enerji Bakanlığının son çalışması göstermiştir ki ledler, geleneksel ampullerden çok daha az çevresel etkiye sahiptir. Ledler kompakt floresan ışıkları karşısında bir üstünlüğe sahiptir ki LED teknolojisi sürekli gelişmeye devam ettikçe, önümüzdeki birkaç yıl içinde bu üstünlüğün daha da büyümesi beklenmektedir.

 

  1. Enerji Bakanlığının Katı Hal Aydınlatma R&D (2000)ya yatırım yapmaya başlamasından bu yana bu projeler 58 patent almıştır. En başarılı projelerden bazıları, materyal kullanımında gelişen yeni yöntemler, daha fazla ışık sağlama ve temel teknik zorlukları çözme konularını içermektedir. Yakın zamanda, Enerji Bakanlığı üretim ekipmanlarının ve süreçlerin iyileştirilmesi ile maliyetlerin düşmesi üzerine odaklı beş yeni proje açıklamıştır.

 

  1. İlk görsel spektrum LED 1962’de, Nick Holonyak tarafından, GE için çalışırken icat edildi. O günden bu yana, teknoloji hızla ilerledi ve uygun bir aydınlatma çözümü olan LED’in maliyetleri son derece düştü, 60 Watta eşdeğer bir LED lambanın fiyatının neredeyse %40 düşmesiyle, 2011- 2012 yılları arasında LED ampullerin satışı %22 artmıştır. 2030 yılına kadar, bütün aydınlatma satışlarının %75’sinin LED olacağı tahmin edilmektedir.

 

  1. Amerika’da, 2012 yılında yaklaşık 49 milyon LED takıldı ki bu yolla yıllık enerji faturasından 675 milyon dolar kâr edildi. Önümüzdeki yirmi yılda tamamen LED aydınlatmaya geçmekle Amerika Birleşik Devletleri enerji giderlerinde 250 milyar dolar kâr edebilir, aydınlatma için harcanan enerji tüketimi yaklaşık %50 oranında azalabilir ve 1.800 milyon metrik ton karbon emisyonu önlenebilir.
 
Orijinal metin : www.energy.gov