LED Nedir ?

LED Nedir ?


LED ya da Light-Emitting Diodes (Işık Yayan Diyotlar) , içlerinden elektriksel bir akım geçtiğinde görülebilir ışık üreten yarı iletken cihazlardır. Ledler, doğal ışık yayan diyotlar (OLEDler) ve ışık yayan polimerler (LEPler) gibi Katı Hal Aydınlatma (SSL)’nın bir türüdür.

 

LEDLERİN DİĞER AYDINLATMA KAYNAKLARINDAN FARKLARI NEDİR?

LED aydınlatma, akkordan ve kompakt floresan aydınlatmadan(CFL) pek çok yönden farklılık gösterir. İyi tasarlandığında, LED aydınlatma daha verimli, daha dayanıklı, çok yönlü ve uzun ömürlüdür.

LED aydınlatma ürünleri en verimli şekilde ışık üretmek için ışık yayan diyotlar kullanır. Bir elektrik akımı, LED dediğimiz küçük ışık kaynaklarını aydınlatan, yarı iletken malzemenin içinden geçer. Üretilen ısı bir soğutucu içinde emilir.

Genel LED renkleri koyu sarı, kırmızı, yeşil ve mavidir. Aslında, “beyaz” LED diye bir şey yoktur. Evlerimizi ya da ofislerimizi aydınlatmak için kullandığımız beyaz ışığı elde etmek için farklı renkteki LED’ler karıştırılır ya da ışığın rengini dönüştüren fosfor bir malzemeyle kaplanır. Bazı LED ürünlerde görülebilen fosfor, sarı malzemedir. Renkli ledler yaygın olarak, bilgisayardaki güç ışığı gibi sinyal lambaları ve gösterge ışıklarında kullanılır. Artık ledler, genel aydınlatma uygulamaları için ampullerin ve tesisatın içlerine dâhil ediliyor. Ledler küçüktür ve benzersiz tasarım olanakları sağlar.

18

Bazı LED ampuller benzer aydınlatma ampullerine benzeyebilir, bazılarıysa tamamen farklıdır. Fakat benzer gözükenler bile geleneksel ampullerden çok daha iyi bir performans gösterir. Bazı LED ışık tesisatları, sürekli bir ışık kaynağı olarak dâhili LED’e sahip olabilirler.

Ledler, ‘yönlü’ ışık kaynaklarıdır; bu da onların parlak ve her yöne ışık ve ısı yayan akkor ya da kompakt floresan lambalarda olduğundan farklı olarak özel bir yönde ışık yayabildikleri anlamına gelir. Bu nedenle LED aydınlatma birçok uygulamada ışık ve enerjiyi daha verimli kullanabilir.  Ancak bu da sıradan bir akkor lamba gibi her yeri ışıtan bir LED lamba üretmenin özel bir mühendislik gerektirmesi demektir.

Akkor ampuller, içindeki metal filament sıcak beyaz oluncaya kadar ısınarak ışık üretirler. Bu yüzden onlara “akkor” denir. Sonuç olarak bu ampuller harcadıkları enerjinin %90’ını ısıya bırakırlar.

Bir kompakt floresan lambanın içinde, elektrik akımı elektrotlar arasındaki gaz içeren bir tüpün her iki ucundan akar. Bu reaksiyon, ultraviyole (UV) ışık ve ısı üretir. UV ışık, fosfor kaplamaya çarptığında görülebilir ışığa dönüşür.

 

LED AYDINLATMANIN TEMELLERİ

LED aydınlatma ürünlerinin ömürleri, bildiğimiz akkor ya da floresan lambalar gibi diğer ışık kaynaklarınınkinden daha farklı şekilde tanımlanır. Bunun sebebi ledlerde, tipik olarak diğerlerinde görülen  “yanma” ya da bozulma olmamasıdır. Bunun yerine LED’ler, üretilen ışık miktarının azalması ve ışık-renk görünümünün zamanla değişmesi sonucu ortaya çıkan lümen değerinin düşüşüne maruz kalırlar.

Bir LED ürünün kullanım ömrü (geleneksel ışık kaynaklarıyla karşılaştırıldığında); klasik lambaların büyük bir grubunun %50’sinin, “yanıncaya” kadar geçirdiği süredir ki bu da LED ürünün “ kullanım ömrü”nün, ışık çıkışının %30 düştüğü zamana denk geleceği gibi bir tahmine dayandırılabilir.

 

12


LEDLER VE ISI

LED aydınlatma sistemleri, ampuller veya halojen ampuller gibi ısı yaymadıklarından, ürüne giden enerjiden üretilen ısı ledden çekilmek zorundadır. Bu genellikle oluşan ısıyı emen ve çevresine dağıtan pasif bir aygıt olan bir soğutucu ile yapılır. Bu, ledleri aşırı ısınma ve yanmadan korur. Isı yönetimi, bir led ürünün kullanım ömrü boyunca başarı performansındaki muhtemelen en önemli etkendir çünkü ledin işleyişindeki daha yüksek ısı, ışığı daha kolay düşürecek bu da ledin kullanım ömrünü daha kolay bitirecektir. Kötü tasarlanmış bir led ürün, kullanımından en az bir yıl sonra titreşim, renk değişimi, bulanık görüntü, düzensiz ışık verme ya da kapatıldığında da enerji kullanımı gibi sorunlar yaratabilir. Led ürünler benzersiz çeşitliliği olan soğutucu tasarımları ve ısıyı yöneten yapılandırmalar kullanır bu sebeple diğerlerinden çok farklı görünebilir.

Bütün bunlar dikkate alındığında, LED satın alırken size sunacağı faydaların yanı sıra ürünü aldığınız markanın güvenilirliğine, ürünü satan firmanın garantisine, en önemlisi herhangi bir sorun olduğunda muhatap bulma, iade ya da değişim koşullarını sağlayıp sağlamadığına dikkat ediniz. Mirlite, sattığı her ürünün garantisini vermekle kalmayıp sadece satış aşamasında değil, kullanım aşamasında da yanınızda olmayı taahhüt etmektedir.