Neden LED ?

Neden LED ?


Evinizde ya da iş yerinizde LED kullanımı hayatınızı nasıl etkiler, size ne gibi yararlar sunar? Eğer yalnızca elektrik faturanızın kabarmayacağı aklınıza geliyorsa aşağıdaki bilgileri okuyun! Çok daha fazlasını göreceksiniz.

 

1 

UZUN ÖMÜR

LED ışıklar, standart halojen lambalara göre 8 ila 10 kat daha uzun ömürlüdür. Günde 10 saat kullanılan bir LED lamba, en az 20 yıldan önce değiştirilmez.

 

2 

 ENERJİ VERİMLİLİĞİ

50W standart bir halojen lamba, kullandığı enerjinin %90’ını ısıya dönüştürürken; %10’unu ışığa dönüştürür. LED ışıklar, standart bir halojen ampulün kullandığı enerjinin sadece %15’ini kullanır ve elektrik enerjisinin  %85’e kadarını ışığa dönüştürür. Ledler, geleneksel aydınlatma yöntemleri ve geleneksel ampullere oranla tahmini %80- 90 enerji verimliliği ile, aydınlatma ve ışıklandırmanın günümüzdeki en verimli yoludur.

 

3 

ÇEVRE DOSTU

LED ışıkları hiçbir zehirli madde içermez,  % 100 geri dönüştürülebilir; böylece karbon ayak izini azaltmaya yardım eder. Uzun çalışma ömrü süresi, bir LED ampulün 25 akkor ampulün üretim ve materyalini içerdiği anlamına gelir. 13W’lık bir LED ışığı günde 10 saat çalışan 40W’lık standart bir akkor ampulden % 68 daha az CO2 yayar. 

 

4 

DAYANIKLI

Ledler cam değildir ve içleri boştur, bu sebeple hem floresandan hem de akkor ampullerden daha az kırılgandırlar. Bu da onları daha dayanıklı yapar, çalışamaz duruma gelmekten kullanılamaz olmaları düşük bir ihtimaldir. LED ışıklar darbeye, titreşime ve dış etkilere karşı dayanıklı olduğundan, ağır hava koşullarına maruz kalma durumunda bile mükemmel bir dış aydınlatma sistemi sağlarlar.

 

5 

UV EMİSYONU, ISI VE GÜRÜLTÜ YOK

LED aydınlatma, son derece az kızılötesi ışık ve yok denecek kadar UV emisyonu üretir. Bu nedenle, LED aydınlatma sadece ısıya duyarlı malzemeler ve materyaller için değil, aynı zamanda müzelerdeki sanat eserlerinden, bir mutfaktaki plastiğe kadar UV’ye duyarlı nesnelerin ve materyallerin aydınlatması için son derece uygundur. LED'ler dokunulamayacak kadar sıcak akkor ampuller gibi kızılötesi radyasyon şeklinde ısı üretmezler. Floresan tüpler, özellikle uzun zaman kullanıldıklarında çıkardıkları gürültü ile kötü bir üne sahiptirler. LED'lerde bu sorun yoktur ve can sıkıcı titrek sesler olmadan sessizce çalışırlar.

 

6 

KISILABİLİR + RENKLİ

Ledler ışığın, rengin, esnekliğin ve dağıtımın dinamik kontrolüyle kısılabilir. İyi tasarlanmış LED aydınlatma sistemleri yalnız göz için değil, aynı zamanda ruh hali için de, fantastik aydınlatma etkileri oluşturabilir. Modüller içeren farklı renkteki LED'ler ( genellikle kırmızı, yeşil ve mavi veya RGB ) geniş bir renk aralığına ayarlanabilir ve kolayca kısılabilir. 

 

7 

IŞIK DAĞILIMI

LED ışığı, geleneksel aydınlatmada daha yüksek uygulama verimliliği elde etmede kullanılan harici bir reflektör kullanılmaksızın, özel bir alana direkt olarak odaklanmak üzere tasarlanmıştır. İyi tasarlanmış LED aydınlatma sistemleri istenilen yere daha verimli ışık sağlayabilir.  

 

8 

ALÇAK GERİLİM

LED'lerin düşük güç tüketimi önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlar. Böylece örneğin trafik ışıkları için, LED tabanlı sistemlerin kurulumu sıkça tercih edilir. Bir alçak gerilim güç kaynağı, LED aydınlatma için yeterlidir. Bu da LED aydınlatmanın dış ortamlarda da kullanımını kolaylaştırır.

 

9   

UZUN VADEDE DAHA DÜŞÜK MALİYET

LED'ler halen floresan ve kompakt floresan ışıklardan daha pahalıdır ama onlar uzun vadede çok büyük tasarruf sağlayabilir. Akkor ampullerin ömürleri 800 ila 1500 saat ve floresan ışıkların ömürleri 10,000 saate kadar iken, LED'ler 60.000 saate kadar yanabilir. Bu da daha az değiştirilmeleri gerekeceğinden önemli ölçüde tasarruf sağlar. Böylece LED tabanlı sistemlerin yüksek başlangıç maliyetleri; düşük enerji tüketimi, düşük bakım maliyetleri ve diğer faktörler tarafından dengeleniyor. 

 

10 

 ANINDA AYDINLATMA VE SIK AÇIP KAPAMA

LED ışıklar her zaman, tam parlaklıkla, yedek aydınlatmaya gerek olmadan anında yanmaya başlar. Standart kompakt floresan ışıklarla karşılaştırıldığında; standart floresanlarda açma sırasında ortaya çıkan titreşimin oluşmaması, ayrıca anında açılıp kapanabilir olmaları LED ışıkları trafik sinyalizasyonu ve otomotiv ışıkları gibi yanıp sönen işaretler için ideal hale getiren bir avantajdır. LED'ler soğukta bile hızla devreye girer, bu da araç fren lambaları gibi belirli uygulamalar için özel bir avantaj sağlar. LED ışıklar, tam parlaklığa ulaşması dakikalar süren geleneksel aydınlatmanın aksine LED ömründen veya ışık emisyonundan etkilenmeden sıklıkla açılıp kapatılabilir. Ayrıca geleneksel ampullerin sık açılıp kapanması büyük ölçüde işlevsel ömürlerini kısaltır.